Blog navigation

Son yorumlar

Fıstık Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

603 Görülmeler 0 Beğenildi

Yer fıstığı literatürde “Arachis hypogaea” adıyla bilenen esasında fasülye ve bezelyegiller ailesine dahil olan yer altı bitkisidir. Bilinen diğer fıstıklardan şam fıstığı gibi ağaçta değil tam tersine yer altında yetişir. Meyvesi kabuk içinde zar ile sarılıdır.

 

# Fıstığın Geçmişi 

Çoğunlukla tropikal ve asttropikal bölgelerde yetişir. Yine kökeninin bu bölgelerden olan Peru olduğu düşünülmektedir. Yer fıstığını Avrupaya ilk İspanyollar getirmiştir.

 

# Fıstık Nasıl Ve Nerede Yetişir ? 

Genelde yer fıstığı Çoğunlukla Çin ve Hindistanda özellikle yağı için yetiştirilir. Yer fıstığı özellikle Amerikada yer fıstığı ezmesi olarak tüketilir. Yer fıstığı Amerika , Arjantin, Sudan , Türkiye ve Brezilyada yetiştirilip işlenip ihraç edilir.

 

# Hangi Fıstık Daha Lezzetlidir ? 

Genelde çekirdeği daha küçük yapıda olan yer fıstıkları daha lezizdir. Bunun yanında birçok çeşidi bulunan yer fıstığı ülkemizde ciddi oranda yetiştiriciliği yapılsada tüketimi o derece çok değildir. Ülkemizde kavrulmuş yer fıstığı çok daha fazla tercih edilir. Unutmadan kavrulmuş yer fıstığının çok daha sağlıklı olduğunu hatırlatmak isteriz. 

# Fıstık Nasıl Seçilir ?

 Yer fıstığında kuru , nemsiz yerde depolanmış ve belli nem oranında saklanmış ürünleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Bu nedenle meyvesi ikiye bölünmemiş değil özellikle bölünmüş ve kıtır kıtır kuru ve lekesiz olanları tercih edilmeli.

 

# Neden Fıstık Yemelisiniz ? 

Yer fıstıkları tam bir protein ve yağ kaynağıdır. Bunun yanında içinde barındırdıkları antioksidanlar sayesinde sağlıklı beslenmeye ciddi fayda sağlar. Yer fıstığı çok yüksek polifenol oranına sahiptir. İçerdiği betasitosterol ile kanserlere karşı ciddi fayda sağlayabilme olasılıkları vardır. Çok düşük oranda doymuş yağ  ve kolestrol oranına sahiptir. Bazı araştırmacılar kalp rahatsızlıklarını tamamen gidereceği yönünde iddalarına rağmen buna delil olacak kesin veriler halen bulunamamıştır.

Özellikle tip2 diyabet riski altında olan kişilerde haftada en az 6 kez yer fıstığı tüketmenin tip şeker hastalığı gelişme riskinin yüzde 25 lere kadar düştüğüne dair net olmayan çalışmalar da mevcuttur. 

Yer fıstığı tüketen kişilerde kolon kanseri riskinin azaldığına dair araştırmalar ve iddialar da mevcuttur.

yer fıstığı ezmeleri - ezme diyarı

EZME DİYARI EZMELERİNE GİTMEK İÇİN TIKLA

# Bunu Biliyormuydunuz ?

! Yer fıstığının yarıya yakını yer fıstığı ezmesi olarak tüketiliyor ?

! Yer fıstığı aslında fasülyegiller ailesine ait bir bitkidir.

# Yer Fıstığı Nasıl Yenir ?

Yer fıstığı çiğ olarak tüketilebilecek tadda değildir. En başta yazdığımız gibi esasında bir nevi fasülyedir.

Yer Fıstığı kavrularak tüketilebilir. Bunun için iç çiğ fıstığı fırında 120 derecede 60 ila 120 dakika kavurmanız yeterli olacaktır. Hafif yanıklı fıstık seviyorsanız hafif ateşte tavada karıştırarak kavurmanızda fıstığı mükemmel hale getirir.

Yer fıstığı ezme olarakta tüketilebilir. Bunun için kavrulmuş fıstığı evde mutfak robotunuzla çekerek ezebilirsiniz. Ezme esnasında hafif sıvı yağ atmanızda fayda var çünkü mutfak robotları fıstığı tam olarak çekebilecek güce sahip değildir. Yağ katarak robota yardımcı olabilirsiniz. Ezmenize birazda bal , pekmez veya şeker atarak tatlandırabilirsiniz. Yada en doğal hali ile yaptıımız ezmeleri tercih ederek en lezzetli ve doğal tada bizim ezmelerimiz ilede ulaşabilirsiniz. 

 

Kategori: Fıstık

Yorum bırak

Güvenlik kodu

Yeni Hesap Kaydı

Bir hesabınız varmı ?
Başka bir giriş yöntemi Yada Şifreyi Yenileyin