Blog navigation

Son yorumlar

Yer Fıstığının Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir ?

2405 Görülmeler 0 Beğenildi

 

# Yer Fıstığı Sağlığa Hangi İçeriği İle Fayda Sağlar ? 

Yer fıstığı ciddi bir protein ve yağ kaynağıdır. Ciddi oranda antioksidanlar , çok yüksek polifenol ve  betasitosterol barındırması ile çok önemli ve tüketilmesi gereken bir gıdadır. Yer fıstığı çok düşük oranda doymuş yağ  ve kolestrol oranına sahiptir.

 

Dikkat !

Tüm gıdalar doğru tüketildiğinde sağlığımıza ciddi faydalar sağlarlar. Her bir gıda farklı farklı noktalardan sağlığımızı destekler bura da önemli olan her birini dengeli , doğru ve düzenli tüketmek o gıdanın ve diğerlerinin faydasını tam olarak görmede faydalı olacaktır.

 

# Yer Fıstığın Besin Öğeleri nelerdir ?

Fıstığın besin değerleri pişirme tekniğine göre ve çeşidine göre farklılık gösterir. Ortalama olarak aşağıdaki değerlerde besin öğelerine sahiptir. Biz aşağıda 100 gram ağırlığa sahip fıstık için bu değerleri vereceğiz.

 

Yer fıstığının kalorisi : 597 [ kcal ] , bu 597 bin kalori demektir. Çoğu yerde kilo kalori yerine kalori geçsede bu yanlıştır. Doğrusu kilokalori’ dir.

! Bu şu anlama gelir :

100 gram fıstığı yaktığınızda evet bildiğiniz tutuşladığınızda 6 litre  suyu kaynatabilirsiniz.

100 gram fıstığın vucud yağı karşılığı 65 gramdır.

Yani 100 gram fıstık direkt vucudumuzda yağa dönüşse bu 65 gramdır.

Bir insanın ortalama günlük kalori ihtiyacını için ortalama 2250 [kcal] dersek 376 gram yer fıstığı günlük tüm enerji ihtiyacımızı karşılar.

Yer fıstığının karbonhidrat miktarı : 16 [ gram ] dır. Bir gram karbonhidrat yaklaşık 4,5 [ kcal ] enerji verir.

 

Yer fıstığının protein miktarı : 26 [ gram ] dır. Bir gram protein yaklaşık 4 [ kcal ] enerji verir.

Yer fıstığının Yağ Oranı : 49 [ gram ] dır. 100 [ gram ] yağ yaklaşık 885 [ kcal ] dir. Yani olay yağda aslında. Ciddi kalori yağdadır.

Yer fıstığının lif ( fiber ) oranı : 9 [ gram ] dır. Lif sindirim sistemi için önemli olan ve özellikle sindirimde ve gıdaların kana karışması esnasında bağırsak üzerinde oluşturduğu jelimsi katman ile yayılımı bağırsak boyunca yayar.

Yer fıstığının sodyum oranı : 19 [ miligram ] dır. Buda bir gramın binde ondukuzudur.

Yer fıstığının potasyum oranı : 705 [ miligram ] dır. Buda bir gramın binde 705 ' i dir. Yer fıstığı potasyum yönünden çok zengindir. Potasyum kalp , kemik ve kas sağlığı açısından ciddi öneme sahiptir.

yer fıstığı besin değerleri

# Yer Fıstığının ve Ezmesinin glisemik indeksi nedir ?

Önce glisemik indeks kısaca nedir ona bakalım ? Aslında bunu gıdaların kana karışma hızı olarak özetleyebiliriz. Glisemik indeksi yüksek bir gıda kana çok hızlı karışırken az olan ise daha uzun sürede kana karışır.

Peki glisemik indeksi yüksek olan gıdamı yoksa düşük olan gıdamı iyidir ? Aslında gıdayı hangi amaçla aldığınıza bağlı. Eğer sporcu iseniz ve yarım saat sonra koşacaksanız yüksek glisemik indeks iyidir. Ama normal beslenme sürecinde yüksek glisemik indeks iyi değildir.

Yüksek glisemik indeksli gıda alırsak vucudda neler olur ? Eğer aldığınız gıda yüksek glisemik indeksli ise bu gıda kana hızlı karışacaktır. Eğer bu enerjiyi yakabilecekseniz sıkıntı yok ama yakamaz iseniz bu durumda karaciğer pankreasın salgıladığı insülin hormonu ile bunu hızlıca yağa çevirecektir. Çok uzun süre böyle beslenirseniz bir süre sonra insülin direnci dediğimiz durum ortaya çıkabilir. Bu durumda vucudunuz bir süre sonra insüline gerekli tepkiyi vermez ve kan şekeriniz yükselir ki bu hiç iyi bir şey değildir.

Glisemik indeks de yüksek , orta ve düşük değerler nelerdir ?

0-55    =>    Düşük glisemik indeksli gıdalar

55-70    =>   Orta glisemik indeksli gıdalar

70-100  =>   Yüksek glisemik indeksli gıdalar

 Yer Fıstığının Glisemik İndeksi Nedir ?

Kavrulmuş yer fıstığının glisemik indeksi : 15

Yer fıstığı ezmesinin glisemik indeksi : 25

Karşılaştırmanız için ise ; Glikozun glisemik indeksi : 100 , Çiğ fındığın glisemik indeksi : 15 dir.

Şimdi bunu yorumlayalım : Yer fıstığının glisemik indeksi düşüktür. Hatta kavrulmuş yer fıstığının glisemik indeksi çok düşüktür. Bu anlamda fıstığı uzun süreli tokluk sağlayacak ve enerjiyi vucudunuza uzun sürede verecektir. Buda karaciğer ve pankreasınızı yormayacaktır.

Görüldüğü üzere fıstık ezmesinde bu değer neredeyse iki katına çıkar ama hala düşük seviyeli glisemik indekstir.

Fıstık ezmesini nasıl tercih etmeliyiz peki ? 

Hafif kıtırlı fıstık ezmesi için glisemik indeks daha düşük olacaktır. Bunun yanında ben fıstık emzesini içinde ilave karbon hidrat olmadan yiyemiyorum diyorsanız size tavsiyemiz ezmenizi ballı tercih etmeniz. Balın glisemik indeksi 58 civarında olup fıstığa oranınıda göz önüne alırsak ballı fıstık ezmesinin glisemik indeksi yine 30 ları geçmeyecektir.

İşte bu noktada ezmediyari.com devreye giriyor. Siteye girip istediğiniz kıtırlıkta ve ballı fıstık ezmesini taze taze sipariş edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

EZME DİYARI EZMELERİNE GİTMEK İÇİN TIKLA

Yer fıstığını bu derece tanıdıktan sonra sağlığa ne gibi faydaları var daha detaylı bakalım isterseniz.

# Yer fıstığının sağlığa faydaları nelerdir ?

Yer fıstığı kalp sağlığına , mide sağlığına , çeşitli kanserle , kan şekerine , sinir hastalıklarına ve sindirim sistemine sağladığı faydalar önemlidir.

 

Yer fıstığı kalp sağlığına nasıl fayda sağlar ? Bazı araştırmacılar kalp sorunlarını yok eder iddiasına sahip ama bu derece veriler elimizde değil tabiki. Bu iddialara sebep ise; kandaki kolestrol seviyelerine olumlu yönde katkılar yapmasıdır. Polifenolik asitler içermeside ayrı bir destek. Bu şekilde kalp ve damar sağlığınız daha iyi hale gelebilir. Unutmadan polifenolik asitler kalp sağlığına fayda sağlar. Polifenolik asitler ne derseniz buna genelde fenolik içerik de denebilir. Bu noktada çok fazla detay işimizi zorlaştırır ortamı ciddileştirirJ

Yer fıstığı sinir sağlığına nasıl fayda sağlar ? Triptafon içermesi ve bu maddenin kandaki serotonin miktarını artırması sizi depseryondan koruyacak mutlu edecektir. Kısaca fıstık ye mutlu ol diyebilirizJ .

Yer fıstığı sindirim sistemine nasıl fayda sağlar ? İçeriğindeki lifler ile bağırsaklarınızı çok yormadan sindirilir ve emilir. Bu lifler kalın bağırsaklarınızada iyi gelecektir. Bunun yanında haftada 100 gram fıstık ezmesi safra taşı oluşumunu engelleyebilir. Bu anlamda düzenli tüketilmesi iyi olacaktır.

Yer fıstığı mideye  nasıl fayda sağlar ? Yer fıstığı polifenolik asitler içerir. İşte bu içerik mide için kötü hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

Yer fıstığı tip2 şeker hastalığına  nasıl fayda sağlar ? Bazı iddialar fıstığın bu rahatsızlığa yakalanma oranını %25 düşürdüğüne dair iddialar var ama bunlar tabiki iddia. Bu noktada düşük glisemik indeksinin bu konuda fayda sağlıyacağını düşenmek mantıklı olabilir. Sabahları reçel yerine fıstık ezmesi tüketmek kan şekerinin yükselmesi rahatsizlığına fayda sağlayabilir.

Yer fıstığı kilo vermeye  nasıl fayda sağlar ? Yukarıda uzun uzun yazmıştık, fıstık glisemik indeks olarak düşüktür. Ciddi enerji içerir. Bu iki gerçekle beslenme açısından sizi hem tok hemde enerjik tutar. Neden diyetlerinizde fıstık veya fıstık ezmesi olmasın ki ! Bizce olsun. Diyet esnasında çeşitli beslenmenin önemi ortada iken fıstıktan mahrum olmamak gerek.

Yavaş yavaş bitirelim: uzun bir yazı oldu , umarız sıkılmadınız. Yine sizlerin dikkatinizi çekmek isteriz. Gıdalar tek başlarına ilaç değildir. Bunu lütfen unutmayın. İyi beslenmekte bir çok hastalığın daha ortaya çıkmadan önlemesinde ciddi öneme sahiptir. Bu dengeyi korumaya özen göstermeniz çok önemli.

Eleştiri anlamında şunu diyen olabilir ! “ilaç değil diyorsunuz ama bunları neden yazıyorsunuz ?” cevabımız: İnsanlar ne yediğini , yediklerinin vucutlarında ne tip reaksiyona yol açtıklarını bilmeleri onların hakkıdır. Çünkü herkesin kendi bedeni hakkında öğrenebildiği kadarını öğrenme hakkı bizce var. Hatta bunların insanlara sistematik anlamda anlatılması devlet politikası dahi olmalı. Aksi halde kimse bilinçli beslenmeden söz edebilirmi ? sorusunu sorup bu yazıyı bitiriyoruz. Sağlıcakla kalın.

 

Kategori: Fıstık

Yorum bırak

Güvenlik kodu

Yeni Hesap Kaydı

Bir hesabınız varmı ?
Başka bir giriş yöntemi Yada Şifreyi Yenileyin